Kopiowanie treści zabronione

Legalna marihuana – gdzie?

Spis treści

Marihuana to powszechnie stosowany narkotyk na globie. Najłatwiejszym oraz bardzo popularnym sposobem spożywania marihuany jest jej palenie. W Europie jest mnóstwo miejsc, gdzie można uzyskać oraz wziąć marihuanę bez obawy przed konsekwencją czy interwencją policji. Brak ścigania nie znaczy natomiast, iż jest to legalne, natomiast produkcja oraz sprzedaż jeszcze znajdują się w umiarkowanej strefie. Już wkrótce ma się to natomiast zmienić.

Hiszpania

Hiszpańska strategia wobec marihuany do określonego stopnia naprowadza politykę holenderską z lat ’80-’90, jaka została określona „polityką przymykania oka”, co znaczy że rząd godzi się na działanie rynku marihuanowego bez stosowania precyzyjnych regulacji prawnych (co oznaczałoby formalną legalizację) pod warunkiem, iż będące prawo antynarkotykowe nie jest wyraźnie naruszane, natomiast użytkownicy, hurtownicy oraz growerzy nie przekraczają umownych granic. Podstawą hiszpańskiego rynku marihuany jest instytucja konopnego klubu społecznego, jaka posiłkuje się brakiem penalizacji trzech kroków: hodowli na swój cel, wspólnej konsumpcji oraz spożywania marihuany na terenie prywatnym.

Holandia

U osób poniżej 18 roku życia nie pozwala się posiadania marihuany oraz osoba taka zostanie skazana za posiadanie marihuany. Nie można mieć zatem przy sobie chociażby grama. Osobom poniżej 18 roku życia nie można również marihuany kupić. Młody za maksymalnie 30 gram otrzymają karę od 16 do 30 godzin prac społecznych czy karę grzywny od € 80 do € 150. Ponad 30 gram obowiązują kary jak dla dorosłych.