Kopiowanie treści zabronione

Olej konopny – jak powstaje i jakie posiada właściwości?

W ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie wzbudza olej konopny, który doskonale sprawdza się zarówno jako dodatek do potraw, jak i jako kosmetyk do pielęgnacji skóry. Ten w pełni legalny oraz niewywołujący efektu psychoaktywnego produkt można nabyć w wielu aptekach, drogeriach i sklepach z ekologiczną żywnością. Dlaczego olej pozyskiwany z konopi siewnych cieszy się tak dużą popularnością, jak powstaje i jaki ma wpływ na zdrowie?

Kilka słów o produkcji oleju konopnego

Przede wszystkim należy wiedzieć, że ten najcenniejszy powstaje poprzez tłoczenie na zimno z nasion konopi. Nierafinowany charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem oraz ciemnozielonym zabarwieniem. Olej konopny może być też otrzymywany dzięki procesowi ekstrakcji dwutlenkiem węgla, który jest przeprowadzany w niskiej temperaturze oraz pod odpowiednim ciśnieniem. Uzyskiwany w ten sposób ma jasny kolor i delikatny smak.

Jakimi właściwościami może poszczycić się olej z konopi?

W składzie oleju z konopi znajdują się duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Związki te mają kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego, wspomagają czynności serca, a także są niezbędne do właściwej pracy układu nerwowego. Olej konopny zawiera również pierwiastki śladowe, witaminy, olejki eteryczne, flawonoidy oraz chlorofil. Dzięki takiej kompozycji składników nie tylko zwiększa odporność, ale również reguluje poziom cholesterolu, łagodzi stany zapalne wewnątrz organizmu, przyspiesza gojenie ran oraz chroni przed chorobami nowotworowymi.