Kopiowanie treści zabronione

Rozgryzamy DNA marihuany – nie taka straszna roślina jak ją malują

Na swoją negatywną opinię marihuana pracowała przez wiele dekad. Obecnie dzięki odkryciu jej medycznych właściwości jej wizerunek nieco się ociepla. A wszystko dzięki… roślinnej genetyce.

DNA podstawą rośliny

Każdy łańcuch roślinnego DNA zawiera szereg ważnych informacji. To one decydują o tym, czy z konopi powstanie roślina silnie narkotyczna, czy jej medyczna odmiana służąca do łagodzenia bólu. Podstawy genetyki marihuany jasno określają, które łańcuchy DNA są pożądane ze względu na wysoką zawartość CBD, kanabinoidu przeciwbólowego, a które należy wyeliminować ze względu na halucynogenny charakter.

Opracowanie formuły

Znając DNA uprawianej konopi można opracować formułę bezpośredniego leku. W przeciwieństwie do celów narkotycznych, marihuanę leczniczą ekstrahuje się do formy olejów. Dzięki temu jej przyjmowanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze – także dla dzieci.

Bezpieczne czyli dla każdego

Nie do końca – nadal samodzielna uprawa marihuany jest zabroniona. Powód jest prosty – uprawa medycznych odmian wymaga specjalnych warunków, których nie osiągnie się w domu czy ogrodzie. Nadal można legalnie zakupić nasiona marihuany, które w specjalistycznych sklepach sprzedawane są na sztuki. Jednak jeśli ktoś będzie chciał je uprawiać albo nawet sprzedawać susz musi się liczyć z prawnymi konsekwencjami.

Przyszłość konopi

W medycynie bardzo entuzjastycznie patrzy się na trwające badania nad konopiami. Pozwalają one być dobrej myśli, że już za kilka lat medyczna marihuana będzie mogła być stosowana do leczenia większej liczby chorób oraz łagodzenia ich bolesnych przebiegów.